Warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiki

Warsztaty ceramiczne krok po kroku

Często spotykam się z pytaniem od osób rozważających uczestnictwo w warsztatach:

 • Czy ja sobie poradzę, na takich warsztatach ceramicznych?
 • Nie miałam nigdy kontaktu z gliną… Czy ulepienie miseczki lub kubka jest w ogóle możliwe jak nie miałam wcześniej styczności z gliną?
 • Jak długo będę się tego wszystkiego uczyć?
 • Czy jestem w stanie na jednych warsztatach ceramicznych, ulepić, wypalić, poszkliwić i zabrać do domu wykonany przedmiot?

Wobec tych wszystkich Waszych wątpliwości, postaram się przybliżyć, jak wyglądają warsztaty ceramiczne.

Pracownia ceramiczna Przytul Glinę
Warsztaty ceramiki - glina jak plastelina

Nowe życie gliny

Glina jest bardzo wdzięcznym materiałem, miękkim, plastycznym i przyjemnym w dotyku. Praca z nią nie jest trudna, a ja krok po kroku poprowadzę, pomogę, udzielę porad i wskazówek. Każdy, bez względu na wiek czy swoje zdolności plastyczne, może wykonać, swój własny, wymarzony przedmiot.

warsztaty ceramiczne ,
Warsztaty ceramiczne - poznajemy pracownię

Pierwsze kroki

Po przyjściu do pracowni ceramicznej, pokażę każdemu krok po kroku jak należy się po poruszać, gdzie znajdują się narzędzia, gdzie stoi piec, wytłumaczę do czego służą i jak wszystkiego używać. Zapoznam Was z całą pracownią. Pierwszym etapem jest praca z gliną. Nie każdy, przychodząc do pracowni, wie dokładnie co chciałby stworzyć, wtedy pomagam, wybieramy i obmyślamy coś wspólnie.

warsztaty ceramiczne
Warsztaty ceramiczne - narzędzia i urządzenia

Urządzenia

Wiem o tym, że dla większości z Was pracownia ceramiczna jest miejscem, w którym jest wiele nieznanych dotąd urządzeń: koło ceramiczne, piec do wypału, walcarka do gliny, formy, szkliwa, farby… można wymieniać i wymieniać. Wiem też, że większość z Was nie ma pojęcia, do czego to wszystko służy, i jak się tym posługiwać…  Ale to właśnie w tym celu organizuję warsztaty, żeby coś co jest dla was nowością, stało się znane i lubiane.

narzędzia do gliny
Warsztaty ceramiczne - lepimy kubek, misę, talerz

Zaczynamy pracę

Kształtowanie przedmiotów z gliny to inaczej formowanie ręczne. Wygniatanie to najstarsza technika formowania naczyń z kuli glinianej, tą techniką można stworzyć, miseczki, pudełeczka, skarbonki wszelkiego rodzaju. Lepimy z płatów gliny, co daje wiele możliwości tworzenia różnych projektów. Począwszy od bardzo prostych i łatwych, po skomplikowane formy przestrzenne. Lepimy też z wałeczków, co z kolei wymaga sprawności manualnej, ale nie taki diabeł straszny… Dzięki tej metodzie można ulepić nieduże naczynie o prostym kształcie lub dużą wielopłaszczyznową rzeźbę.

lepienie z gliny
Warsztaty ceramiczne - chwila przerwy

Suszenie gliny

Następnym etapem jest, suszenie gliny. Proces suszenia przebiega, równomiernie i powoli, zazwyczaj trwa, od kilku do kilkunastu dni. Wszystko zależy od wielkości i grubości naczynia. Małe rzeczy, schną szybciej, duże potrzebują czasu. Jest to odpowiedź, na często zadawane pytanie. Nie ma możliwości podczas jednych warsztatów ceramicznych, ulepić, wysuszyć, wypalić i oszkliwić zrobiony przez siebie przedmiot. Jest to proces, który trwa kilkanaście dni i musi tyle trwać – nie przyspieszymy tego.

warsztaty ceramiczne , warsztaty ceramiki
Warsztaty ceramiczne - poznaj Franka

Wypalanie gliny

Suchy przedmiot wkładamy do pieca, do pierwszego wypału, na tzw. Biskwit. W piecu ceramicznym w odpowiedniej temperaturze, następuje proces usunięcia wody z gliny, glina traci swoją plastyczność i staje się ceramiką. Taki przedmiot można już zabrać ze sobą albo można go jeszcze poszkliwić, czyli nadać mu barw, kolorów, wyrazu. Wobec tego po wysuszeniu i wypaleniu potrzebujemy kolejnych zajęć, na których malujemy i szkliwimy.

warsztaty ceramiki
Warsztaty ceramiczne - malowanie jak farbami

Szkliwienie

Szkliwienie to już prawie ostatni etap. Są różne techniki szkliwienia, z którymi na warsztatach zaznajamiam i wszystko tłumaczę. Ciekawostką jest to, że kolory szkliwa często różnią się, od koloru uzyskanego na naczyniu np. szkliwo nakładane na biskwit, jest koloru brązowego, a wyciągamy z pieca, naczynie koloru zieleni butelkowej.

warsztaty ceramiczne
Warsztaty ceramiczne - spójrz na swoją pracę

To już koniec

Tak wyglądają warsztaty ceramiczne w mojej pracowni. Jak przeczytałeś powyżej, proces stworzenia, przedmiotu ceramicznego, wymaga czasu i cierpliwości. Efekt końcowy, jest zawsze, zaskakującym pozytywnie efektem.  Po takim procesie tworzenia, uczestnicy warsztatów ceramicznych, zabierają swoje prace do domu.

warsztaty ceramiczne

Propozycje dla Was

Zapraszam Cię do mojego świata, którym jest ceramika.

Warsztaty ceramiczne dla każdego

Na zajęciach ceramicznych, zapoznasz się z podstawami pracy z gliną, poznasz rodzaje mas ceramicznych, opanujesz różne techniki ręcznego formowania gliny i zdobienia ceramiki.

Spotykamy się na warsztatach, trzy razy w tygodniu:

 • Wtorek od 17.00 do 18.30
 • Czwartek od 17.00 do 18.30
 • Sobota od 10.00 do 11.30 i od 11.30 do 13.00
 • Pracujemy w małych grupach po 6-8 osób.

Cennik

 • Jednorazowe zajęcia, to 120 zł za 90 min. Każde kolejne 30 min. to koszt 30 zł.
 • Przy zakupie vouchera na 4 wejścia, koszt warsztatów wynosi 90 zł za 90 min.
 • Cena vouchera to 360 zł, kwota jest płatna z góry.
 • W cenę wliczone są wszystkie niezbędne materiały, wypały prac w piecu i profesjonalne warsztaty.

Aby wyjść z pracowni z gotowym, przedmiotem ceramicznym, potrzebne są dwa uczestnictwa w warsztatach ceramicznych. Na pierwszych warsztatach tworzymy swoje prace, na drugich warsztatach, szkliwimy. Pracownia ceramiczna Przytul Glinę jest pracownia otwartą, co oznacza że można ja odwiedzić każdego dnia, od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00 do 17.00.

Warsztaty ceramiczne dla małych grup

Warsztaty dla małej grupy. Przyjaciele i Ty.

Pracownia ceramiczna, proponuje warsztaty ceramiczne dla małych grup przyjaciół. Są to warsztaty na których fajnie spędzisz czas z przyjaciółmi, dobrze się bawiąc.  Możemy ulepić z gliny kubek, miseczkę, paterę i wiele innych przedmiotów użytkowych i ozdobnych.

Podczas warsztatów, będzie nam towarzyszyć fajna muzyka, możemy zamówić pizzę i inne wykwintne dodatki, po wcześniejszym ustaleniu.

Cennik

 • Terminy warsztatów: Przyjaciele i Ty ustalamy indywidualnie, w dogodnym dla obu stron terminie .
 • Grupa przyjaciół to 8 osób
 • Cena dla grupy osiem osób to 960 zł, za 120 min. trwania warsztatów.
 • Tym samym możesz fajnie spędzić dwie godziny, na warsztatach ceramicznych za cenę: 120 zł / osoba.
 • W cenę wliczone są wszystkie niezbędne materiały, wypały prac w piecu i profesjonalne warsztaty.

Organizując spotkanie z przyjaciółmi, należy wziąć pod uwagę to, że żeby wyjść z pracowni ceramicznej z ulepionym i po szkliwionym przez siebie przedmiotem, należy odwiedzić pracownię, z tą samą grupą przyjaciół, dwa razy.

Warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży

Warsztaty ceramiczne dla dzieci.

Na warsztatach, dzieci, krok po kroku zapoznają się, z materiałem jakim jest glina, nauczą się sposobów wyrabiania gliny, technik lepienia, i ozdabiania swoich prac. Ale przede wszystkim, rozwiną swoje zdolności manualne, swoją kreatywność i nauczą się cierpliwości.

Dziecięce postrzeganie świata, różni się bardzo, od postrzegania świata przez osoby dorosłe, dlatego prace małych uczestników, warsztatów ceramicznych, ciągle mnie zachwycają.

Cennik

 • Dzieci na warsztaty ceramiczne, zapraszam we wtorki w godz. od 17.00 do 18.30.
 • Koszt to 75 zł. za 90 min. warsztatów.  Jeśli masz dwóje lub troje dzieci koszt to 70 zł za 90 minut warsztatów.
 • Pracujemy w małych grupach po 6-8 osób. Ilość miejsc jest ograniczona.
 • W cenę wliczone są wszystkie niezbędne materiały, wypały prac w piecu i profesjonalne warsztaty.

Aby wyjść z pracowni z gotowym, przedmiotem ceramicznym, potrzebne są dwa uczestnictwa w warsztatach ceramicznych.  Na pierwszych warsztatach tworzymy, na drugich warsztatach, szkliwimy nasze prace.

Warsztaty ceramiczne dla rodziny

Warsztaty rodzinne

Lubicie spędzać czas ze swoimi dziećmi, fajnie się przy tym bawiąc, tworząc coś razem, co zabierzecie do domu, aby się tym wspólnie cieszyć i podziwiać przez długi czas. Jeżeli tak, to propozycja warsztatów rodzinnych jest dla Was i serdecznie na nie zapraszam. Co robimy na takich warsztatach? Możecie pracować indywidualnie, prześcigając się w pomysłach, kto stworzy coś fajniejszego. Albo możecie, wspierać się wzajemnie i tworzyć wspólnie, wybór należy do rodziny.

Cennik

 • Warsztaty rodzinne odbywają się w soboty od godz. 10.00 do godz.15.00
 • Są to warsztaty indywidualne, bierze w nich udział jedna rodzina.
 • Mama, tata plus dziecko to koszt 240 zł za 90 min. warsztatów.
 • Tata, mama plus dwoje dzieci to koszt 300 zł za 90 min. warsztatów.
 • Mama, tata plus troje dzieci to koszt 350 zł za 90 min. warsztatów.
 • W cenę wliczone są wszystkie niezbędne materiały, wypały prac w piecu i profesjonalne warsztaty.

Aby wyjść z pracowni z gotowym, przedmiotem ceramicznym, potrzebne są dwa uczestnictwa w warsztatach ceramicznych. Na pierwszych warsztatach tworzymy, na drugich warsztatach, szkliwimy nasze prace.

Warsztaty ceramiczne na specjalne okazje

Warsztaty okolicznościowe

 • Urodziny w pracowni.

Zastanawiasz się, co sprawiło by frajdę w urodziny Twojemu dziecku i jego przyjaciołom. A może już wiesz że Twoja pociecha ma artystyczną duszę i urodziny zorganizowane w pracowni ceramicznej, będą dla niej najlepszym, niezapomnianym prezentem. Po takich urodzinowych warsztatach, nie tylko solenizant ma pamiątkę urodzinową, w postaci tego co stworzył, ale też każdy z jego gości.

Pracownia ma dla Ciebie, trzy propozycje urodzinowe.

Pierwsza propozycja urodzinowa to:

 • Zabawa z gliną

Solenizant i jego goście, poznają metody lepienia w glinie, po czym będą tworzyć swoje arcydzieła.

Prace powstałe na takich warsztatach urodzinowych, są wypalane w naturalnym kolorze gliny i gotowe do odbioru po około dwóch tygodniach od urodzin.

Cennik

 • 2 godziny trwania imprezy ( w tym warsztaty kreatywne ok 1,5h, plus czas na poczęstunek i prezenty),
 • Prowadzenie zajęć przez instruktora.
 • Materiały, wypał prac ceramicznych.
 • Dla każdego uczestnika upominek na koniec przyjęcia.
 • Przygotowanie urodzinowej dekoracji pracowni w tym talerzyki, kubki, sztućce
 • Sprzątanie sali.
 • Grupa do 8 dzieci, każda dodatkowa osoba 100 zł.
 • Zabawa z gliną 800 zł, grupa do 8 dzieci.

Druga urodzinowa propozycja to:

 • Malowanie Ceramiki 

Solenizant i jego goście, dostaną do pracy, wcześniej przygotowaną, wypaloną surową ceramikę tzw. biskwit, w różnej postaci np. kubka, talerzyka czy kafelki. Uczestnicy poznają metody malowania i szkliwienia ceramiki. Dzięki farbom, szkliwom, będą mogli stworzyć swoje niepowtarzalne dzieła, malując i szkliwiąc dany przedmiot. Prace powstałe, na tych warsztatach urodzinowych, są wypalane w piecu, i gotowe do odbioru po około dwóch tygodniach od urodzin.

Cennik

 • 2 godziny trwania imprezy ( w tym warsztaty kreatywne ok 1,5h, plus czas na poczęstunek i prezenty)
 • Materiały, wypał prac ceramicznych.
 • Dla każdego uczestnika upominek na koniec przyjęcia.
 • Przygotowanie urodzinowej dekoracji pracowni w tym talerzyki, kubki, sztućce
 • Sprzątanie sali.
 • Grupa do 8 dzieci, każda dodatkowa osoba 125 zł.
 • Zabawa z ceramiką 950 zł, grupa do 8 dzieci.

Trzecia urodzinowa propozycja to:

 • Zabawa z gliną i szkliwam ( najczęściej wybierany pakiet ) 

Trzy i półgodziny kreatywnych zajęć, na których Twoje dziecko i jego goście wykonają w całości swoje ceramiczne dzieła. Solenizant i jego goście na pierwszych zajęciach poznają metody lepienia w glinie, tworząc swoje dzieła na kolejnych zajęciach, których termin ustalamy indywidualnie, dzieci poznają metody zdobienia ceramiki, szkliwami i farbami podszkliwnymi, ozdobią swoje prace. Po drugim wypale w piecu ceramicznym gotowe prace odbiera opiekun solenizanta.
Cennik

 • 2 godziny trwania imprezy (w tym warsztaty kreatywne ok 1,5 h, plus czas na poczęstunek i prezenty)
 • Prowadzenie zajęć przez instruktora.
 • Materiały, wypał prac ceramicznych.
 • Prowadzenie zajęć przez instruktora
 • Dla solenizanta upominek ceramiczny.
 • Przygotowanie urodzinowej dekoracji pracowni w tym talerzyki, kubki, sztućce.
 • Sprzątanie sali 
 • Drugie wejście na warsztaty z malowania ceramiki.
 • 1,5 godziny trwania warsztatów
 • Prowadzenie zajęć przez instruktora
 • Materiały, wypał prac w piecu ceramicznym .
 • Sprzątanie sali.
 • Zabawa z gliną i szkliwami dwa wejścia to koszt razem 1400 zł, za 3,5 godz, warsztatów ceramicznych dla grupy do 8 dzieci.

Po stronie rodziców pozostaje: tort urodzinowy, napoje, ewentualnie przekąski. Wymagany jest zadatek, w wysokości 300 zł, wpłacony na konto lub osobiście w pracowni. Termin urodzin należy ustalić, minimum dwa tygodnie przed urodzinami, ze względu na potrzebę rezerwacji sali.

Pracownia ceramiczna Przytul Glinę jest miejscem otwartym, na organizację też innych warsztatów okolicznościowych np. wieczorów panieńskich, osiemnastych urodzin. Wszystkie szczegóły takich uroczystości, uzgadniam indywidualnie.

Warsztaty ceramiczne ulep kubek, talerz, paterę, ozdoby i wiele innych przedmiotów.

Warsztaty tematyczne

Warsztaty tematyczne, jest to czas kiedy, wszyscy uczestnicy warsztatów, tworzą ten sam przedmiot. Temat warsztatów jest narzucony z góry, przez osobę prowadzącą warsztaty.

Kubek – jak ulepić ręcznie kubek z gliny.

Patera – wykonaj indywidualną paterę, ręcznie z gliny.

Miska – lubisz płatki śniadaniowe? Stwórz ręcznie, własną miseczkę z gliny.

Talerz – Twój stół nie musi być nudny, może być kolorowy. Nadaj mu artystyczne akcenty.

Ozdoby – kochasz anioły? Stwórz swojego, prywatnego anioła.
Cennik

 • Jednorazowe zajęcia, to 120 zł za 90 min. każde kolejne 30 min. to koszt 30 zł.
 • W cenę wliczone są wszystkie niezbędne materiały, wypały prac w piecu i pomoc ceramika.

Aby wyjść z pracowni z gotowym, przedmiotem ceramicznym, potrzebne są dwa uczestnictwa w warsztatach ceramicznych.

Na pierwszych warsztatach tworzymy nasze prace, które następnie schną, i są wypalane w piecu ceramicznym, na drugich warsztatach, szkliwimy wypalone prace które znów trafiają do pieca ceramicznego.

Warsztaty ceramiczne - uczymy się toczyć na kole

Indywidualne warsztaty – Toczenie na kole

Jeśli chcesz, nauczyć się tej niezwykłej sztuki, tworzenia naczyń, są to zajęcia dla Ciebie. Pracownia ceramiczna, ma propozycję dla osób, chcących nauczyć się toczenia na kole. Są to zajęcia indywidualne, przeznaczone dla jednej osoby.
Cennik

 • Koszt zajęć, toczenia na kole to: 200 zł za 90 min.
 • Toczenie na kole wymaga, cierpliwości i czasu.
 • W cenę wliczone są wszystkie niezbędne materiały.

Przewidywany czas do nabycia umiejętności toczenia na kole, to około 12 godzin praktyk. Z mojego doświadczenia wynika, że często na warsztaty przychodzą osoby, które mają ukryte talenty artystyczne i toczenie na kole przychodzi im z łatwością.

Warsztaty ceramiczne - czas dla seniorów

Warsztaty ceramiczne dla seniorów

Warsztaty ceramiczne czyli lepienie z gliny, to kreatywne spędzenie czasu, który może przynieść osobą starszym czyli naszym seniorom wiele korzyści. Praca z gliną jest relaksująca i terapeutyczna a także przyczynia się do rozwoju kreatywności. Lepienie w glinie wymaga precyzyjnych ruchów co poprawia zdolności manualne, szczególnie u osób starszych, które często borykają się z problemami zdrowotnymi dłoni. Lepienie z gliny jest także relaksujące i pozwala się oderwać się od codziennych trosk i zmartwień.  Zajęcia z ceramiki czyli tworzenie z gliny przynosi wiele satysfakcji i radości jak również poprawia samopoczucie emocjonalne. Warsztaty ceramiczne dla seniora są świetnym miejscem do nawiązywania kontaktów z osobami w takim wieku jak Ty.
Cennik

 • Warsztaty dla seniorów  odbywają się w każdy czwartek od godziny 10.00 do 12.00
 • Są to warsztaty przeznaczone tylko dla seniorów.
 • Koszt 90 zł za 120 min. warsztatów.
 • Pracujemy w małych grupach 6 do 8 osób.
 • W cenę wliczone są wszystkie niezbędne materiały, wypały prac w piecu i profesjonalne warsztaty.

Aby wyjść z pracowni z gotowym, przedmiotem ceramicznym, potrzebne są dwa uczestnictwa w warsztatach ceramicznych.

Na pierwszych warsztatach tworzymy nasze prace, które następnie schną, i są wypalane w piecu ceramicznym, na drugich warsztatach, szkliwimy wypalone prace które znów trafiają do pieca ceramicznego.

Masz pytania napisz lub zadzwoń do mnie, czekam na Twoje pytania – Izabela Oleksiak

Warsztaty & Sprzedaż

Pracownia Ceramiczna Przytul Glinę
ul Fabryczna 7, 41-404 Mysłowice
Tel +48512709037

Scroll to Top